A

Ehdokaslistojen yhdistelmä

 

Suomen Kommunistinen Puolue r.p. (STP+SKP)
2 Porspakka Jori eläkeläinen
Suomen Työväenpuolue STP r.p. (STP+SKP)
3 Koivisto Esko muurari
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue - Finlands Socialdemokratiska Parti r.p. 
4 Airikka Jerry ravintolatyöntekijä
5 Boehm Pasi ahtaaja
6 Gustafsson Aleksanteri opiskelija
7 Haikonen Pirjo-Riitta ruokapalveluvastaava
8 Hyypijev Ritva lähihoitaja, eläk.
9 Hyötyläinen Arto linja-autonkuljettaja, pääluottamusmies
10 Hämäläinen Heikki asentaja
11 Häyrinen Seppo insinööri, eläk.
12 Järvinen Aarno kauppatieteiden maisteri, eläk.
13 Kaarisalo Eeva-Liisa hovimestari, eläk.
14 Kaasinen Pentti kirvesmies, eläk.
15 Kantonen Tiina koulunkäyntiavustaja
16 Karlsson Marju kirjanpitäjä
17 Keskinen Mauri järjestösihteeri, eläk.
18 Kiuru Kim FM, historian- ja psykologian opettaja
19 Kiuru Nina FM, opettaja
20 Koivunen Aila psykiatrinen erikoissairaanhoitaja
21 Koivunen Klaus teknikko, eläk.
22 Koljonen Mauno veturinkuljettaja, eläk.
23 Kourunen Tuula sihteeri
24 Kumpulainen Satu luokanopettaja, kotiäiti
25 Kuusisto Merja kansanedustaja, erikoissairaanhoitaja
26 Kuusisto Päivö myyntipäällikkö
27 Lahdenperä Tuula peruskoulun luokanopettaja
28 Lehtinen Mauno sosiaalineuvos, valtiotieteen maisteri
29 Lehtonen Jukka mittausteknikko
30 Lehtonen Kyösti kehitysjohtaja, diplomi-insinööri
31 Lehtonen Pirjo päiväkodinjohtaja
32 Lepomäki Kai projektityöntekijä
33 Lindberg Arto kiinteistöpäällikkö, talonrakennusinsinööri
34 Lukkanen Satu testauspäällikkö
35 Manu Keijo kaivinkoneenkuljettaja
36 Markkanen Leena palkanlaskija, eläk.
37 Mäensivu Karita haastemies
38 Niemi Kari kairausmies
39 Nikkonen Seppo sähköasentaja, eläk.
40 Nuutinen Ritva hammashoitaja, eläk.
41 Ojala Sanna VTM, opettaja
42 Pajala Päivi sairaanhoitaja, osastonhoitaja
43 Palomäki Ulla hoitotyön esimies
44 Pekkola Tanja hallintopäällikkö
45 Peltonen Jani yrittäjä
46 Piippo Antti opiskelija
47 Pikkarainen Pasi maalari
48 Pirttinen Krista autoveroassistentti, autoinsinööri
49 Pulska Jere kuorma-autonkuljettaja
50 Pärssinen Kaarina psykologi, eläk.
51 Raatesalmi-Salonen Terhi myymäläpäällikkö, alueluottamusmies
52 Rantala Juha kuljettaja
53 Roine Irja ruokapalvelupäällikkö, eläk.
54 Ruotsalainen Raimo linja-autonkuljettaja
55 Rytkönen Elina YTM
56 Räsänen Taito pääluottamusmies
57 Salminen Tuula perushoitaja, eläk.
58 Seppälä Heikki projektipäällikkö, muusikko
59 Seppälä Sirpa toimistosihteeri
60 Stellberg Kari huoltoteknikko, eläk.
61 Sulander Jorma koneenhoitaja, eläk.
62 Tuomisto Juho varastomies
63 Udd Heli perhepäivähoitaja, yo-merkonomi
64 Udd Vilho rakennustarvikemyyjä, tekn. isännöitsijä
65 Virtala Teuvo prosessinhoitaja, työtön
66 Virtanen Jukka toimitusjohtaja, manageri
67 Vähämäki Erkki turvallisuussuunnittelija
68 Åman Toni pääluottamusmies, vartija
69 Åvall Tarja myyjä
Vasemmistoliitto r.p. 
70 Heikkinen Pekka taloussuunnittelujohtaja
71 Kojola Pasi kiinteistöhuoltomies
72 Korhonen Juuso digitaalipainaja
73 Korhonen Tuula perushoitaja
74 Kumpulainen Katri kotiäiti
75 Lievo Heli leipuri
76 Noro Seppo FM, opettaja
77 Parkkima Jukka linja-autonkuljettaja
78 Piirainen Petteri toiminnanjohtaja
79 Rautarinta Timo yht.tiet.maisteri, eläkel.
80 Taipale Arja ostoassistentti
81 Yltävä Reetta lähihoitaja
Suomen Kristillisdemokraatit (KD) - Kristdemokraterna i Finland (KD) r.p. 
82 Ahonen Lea rehtori
83 Halme Heikki yrittäjä
84 Huuhtanen Timo pastori, teol.lis.
85 Kiviharju Veli-Pekka rakennusinsinööri
86 Kleimola Jania lentokonemekaanikko, yrittäjä
87 Sarenius-Salmenkivi Erja perhehoitaja, perushoitaja
88 Seppälä Ilkka ylilääkäri
89 Sipilä Jukka rehtori
Vihreä liitto r.p. 
90 Grundström Heidi myyntineuvottelija
91 Huusko Outi toimitusjohtaja, viittomakielen tulkki
92 Hämäläinen Jari näyttelijä FIA
93 Isoluoma Ilpo lehtori, eläkkeellä
94 Kolehmainen Mika varastomies
95 Mikkonen Matti yrittäjä, opiskelija
96 Nieminen Eeva-Liisa lehtori
97 Toivanen Ilona erityisopettaja, KM
98 Vauhkonen Tarina yrittäjä
Kansallinen Kokoomus r.p. 
99 Ahlgren Jukka muusikko, yrittäjä
100 Ahonen Petri toimitusjohtaja, yrittäjä
101 Berg Kristiina tradenomi, myyntiedustaja
102 Farén Heidi markkinointisuunnittelija
103 Grönvall Jouni myyjä
104 Hanhela Heidi opiskelija
105 Heikkilä Sakari insinööri
106 Heino Mika ylikonstaapeli, yrittäjä
107 Heinänen Salla VTM, toiminnanjohtaja
108 Hägg Tina sairaanhoitaja, terveydenhuollon opettaja
109 Höckert Minna restonomi, kouluttaja
110 Ilkas Jani tietoliikenneasiantuntija
111 Irva Paula sairaanhoitaja, tuotespesialisti
112 Joensuu Keimo musiikin maisteri, musiikin lehtori
113 Jäntti Leena sairaanhoitaja
114 Kamunen Olli kasvatuskoordinaattori
115 Kervinen Sanna fysioterapeutti, viestintäyrittäjä
116 Ketonen Tarja graafikko
117 Kinnunen Kari KM, erityisopettaja
118 Koivisto Riikka YTM, työllisyysvalmentaja
119 Kortesmaa Helena perushoitaja
120 Kostiainen Inkeri vaatetusteknikko, omaishoitaja
121 Kulmala Marja-Leena toimistosihteeri, eläkeläinen
122 Laitinen Sarianna KM, rehtori
123 Leppiaho Kari yrittäjä
124 Lundberg Vesa oikeustradenomi, yrittäjä
125 Luodelahti Sanna myyntipäällikkö
126 Luukela Reijo dipl.ins.
127 Malmlund Hans maanviljelijä, yrittäjä
128 Manninen Laura VTM, tal.pol. sihteeri
129 Maurola Kalle avainasiakaspäällikkö
130 Miekkavaara Martti yleisesikuntaupseeri, eversti (evp)
131 Mäki-Kuhna Mika yrittäjä
132 Mölkänen Kalevi piiripäällikkö, eläkeläinen
133 Nieminen Aino koululaisten tukihenkilö, eläkeläinen
134 Nuottimäki Outi luokanopettaja
135 Nurmi Laura FM
136 Nätkynmäki Arto varatuomari, palvelujohtaja
137 Oksanen Matti insinööri
138 Pelkonen Janne valmentaja, yrittäjä
139 Pelkonen Tanja toimitusjohtaja
140 Pesonen Veli insinööri
141 Piiroinen Essi sosiaalialan opiskelija
142 Raevuori Ville tullausasiantuntija
143 Rajala Tuomas päätoimittaja, yrittäjä
144 Rautio Sampsa asennuspäällikkö
145 Riola Jouko agrologi, yrittäjä
146 Rosenqvist Ulla kirkkoherra, lääninrovasti
147 Ruotsalainen Pekka tuotantokoordinaattori
148 Salmi Lilli toimistopäällikkö
149 Seppälä Antti yrittäjä
150 Siltaloppi Heli yrittäjä
151 Simola Sakari asiakaspäällikkö
152 Sjöblom Ilmari yrittäjä
153 Sjöblom Ruut TM, tutkija
154 Stolt Sauli tekninen johtaja
155 Tamminen Sami lukion lehtori
156 Tapojärvi Christina kiinteistönvälittäjä LKV
157 Untamo Lauri farmaseutti, asiakkuusjohtaja
158 Varis Niko lääkintämestari, yrittäjä
159 Vilén Sari AMK insinööri, lehtori
160 Willström Matti yrittäjä
161 Winqvist Lars dipl.ins.
Perussuomalaiset r.p. 
162 Auranen Irma työnjohtaja
163 Bergh Alla filosofian maisteri, opettaja
164 Forss Yrjö lähihoitaja, tekniikan ylioppilas
165 Haglund Mikael putkiasentaja
166 Harju Ville leipomoyrittäjä
167 Honkaniemi Seppo J. liikennekouluttaja
168 Huuhtanen Arttu opiskelija, muusikko
169 Huuhtanen Pasi rakennusmestari, yrittäjä
170 Juntunen Paavo tietohallintopäällikkö
171 Koivumäki Pekka elektroniikkainsinööri, tekninen avustaja
172 Korhonen Jaakko vartija, työtön
173 Koskenkorva Jarmo taksinkuljettaja
174 Lehikoinen Pirkko yrittäjä, merkonomi
175 Leinonen Heikki yrittäjä, filosofian tohtori
176 Lähteenaro Heta sairaanhoitaja AMK
177 Niemelä Eetu työteknikko, varastopäällikkö
178 Nikkinen Arto veturinkuljettaja
179 Ollila Erja toimistosihteeri, merkonomi
180 Olsen Jouni ylioppilas, putkiasentaja
181 Rinta-Pollari Sami kirvesmies, terästalonrakentaja
182 Ruusala Jarno rakennusinsinööri, tekninen isännöitsijä
183 Tolvanen Timo yrittäjä, autonasentaja
184 Tolvanen Tuula toimitusjohtaja, laitoshuoltaja
185 Viiru Veijo pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu
186 Ylimaa Juhani asiakkuuspäällikkö
Suomen Keskusta r.p. / Centern i Finland r.p. (KESK+RKP)
187 Aho Anu opiskelija
188 Ainikkamäki Asko myyntipäällikkö, yrittäjä
189 Haavisto Jari myyntiryhmäpäällikkö
190 Hanelius Arto maaseutuyrittäjä
191 Huhtaluoma Timo yli-insinööri, DI
192 Jukkala Antti maanviljelijä
193 Kaikkonen Antti kansanedustaja
194 Kalistaja Ilkka ATK-suunnittelija, FM
195 Kernen Veikko eläkeläinen
196 Ketvel Taina tuotantoassistentti
197 Koistinaho Lari kirvesmies, myyntiedustaja
198 Kovalainen Mirka sairaanhoitaja
199 Kukkohovi Kyösti toimialapäällikkö
200 Kylliäinen Marjut kouluttaja
201 Maskonen Ari projektipäällikkö
202 Mattila Pentti maanviljelijä
203 Maula Pirjo yrittäjä, ompelija
204 Metsola Heidi yrittäjä, hieroja
205 Miettinen Seppo turvallisuussuunnittelija
206 Mitronen Maritta sairaanhoitaja AMK
207 Mäkelä Ville myyntijohtaja
208 Nepponen Salme erikoistoimintaterapeutti, psykoterapeutti
209 Nyman Ari maanviljelijä
210 Piippo Kalevi pääluottamusmies, laatuteknikko
211 Piirainen Vesa mekaniikkasuunnittelija
212 Putkonen Heikki maanviljelijä
213 Pöyhtäri Jukka kalustepuuseppä, opettaja
214 Raita Jari maanviljelijä, yrittäjä
215 Saarinen Jimmy maastokartoittaja
216 Valkovski Katja kotiäiti, opiskelija
217 Weckman Ari maanviljelijä, urakoitsija
218 Viitanen Kirsi avoimen varhaiskasvatuksen esimies
219 Åberg Anu MP-yrittäjä
Svenska folkpartiet i Finland r.p. (KESK+RKP)
220 Avellan Monica verksamhetschef, fysioterapeut
Tuusulan vapaa vasemmisto yhteislista 
223 Aaltonen Seppo eläkeläinen, järjestösihteeri
222 Kumpulainen Taru lähihoitaja
221 Leskinen Aila puhelinmyyjä
Tuusulan puolesta yhteislista 
224 Aho Arja-Leena asumispalvelutyöntekijä, kehitysvammaisten ohjaaja
225 Alanko Matti opettaja
226 Anttonen Ulla YTM, viestintäpäällikkö
227 Ceder Marko projektipäällikkö
228 Fagerström Mats rakennustarvikemyyjä, osastovastaava
229 Friman Kari kiinteistönvälittäjä, yrittäjä
230 Hahtala Riitta-Liisa viestintäjohtaja (vt)
231 Heiskanen Sari sosionomi (AMK)
232 Helasvuo Hannu rehtori, eläk.
233 Hellgren Terttu lähdevesialan yrittäjä
234 Jokinen Irma kirjanpitäjä, yrittäjä
235 Juntunen Asta sosionomi-diakoni
236 Katajamäki Tarja sosionomi AMK, sosiaaliohjaaja
237 Kelloniemi Esa everstiluutnantti evp
238 Keränen Jukka automyyjä, eläk.
239 Kirves Liisa toimittaja, YTM
240 Kiuru Marika nuoriso- ja vapaa-ajan ohjaaja, kotiäiti
241 Laine-Ylijoki Juha insinööri
242 Lehtikangas Jorma sosionomi, riskienhallinnan koordinoija
243 Luode Toni informaatio- ja kommunikaatioteknologian asiantuntija, levymuusikko
244 Mattila Tarja kirjaston johtaja
245 Meckelborg Markus työnjohtaja
246 Odé Susanna assistentti
247 Palvas Liisa myyntiassistentti
248 Rahkala Pirjo nuoriso-ohjaaja, perheterapeutti
249 Reinikainen Tuija sairaanhoitaja, keramiikka-artesaani
250 Reinikkala Vesa eläkeläinen, evp opistoupseeri
251 Ripatti Matti ryhmäpäällikkö
252 Rämö Risto ekonomi
253 Salonen Jussi-Mikko kehitysjohtaja, oik. yo
254 Seuna Veikko toiminnanohjaaja
255 Sorri Liisa lastentarhanopettaja, päiväkodinjohtaja
256 Stenvall Raimo autoilija
257 Säteri Outi opiskelija, erityisopettaja
258 Varpanen Lea arkkitehti, kaavoituspäällikkö
259 Veikkolainen Cecilia myyntiassistentti
260 Vihanto Juhani ylikonstaapeli, eläkkeellä
261 Visuri Päivi lentoemäntä
262 Vähätalo Anne arkkitehti, maatalousyrittäjä
263 Winqvist Margita lähihoitaja, närvårdare