Liikunnan erikoiskurssit
830202 FasciaMethod, 35 €
Hyökkälän koulu, C-porras
Ti 10.1-4.4.23
Klo 19.30-20.30
Ohjaaja Satu Pakkanen
FasciaMethod on kehonhuoltotunti, joka edistää kehon hyvinvointia ja liikkuvuutta. Harjoitus on aktiivista, mutta rauhallista lihastoimintaketjujen mukaista lihastyöskentelyä ja lempeää venyttelyä. Varusteina lämmin vaatetus, jumppa-alusta ja juomapullo. Syksyllä alkanut kurssi on täynnä, voit ilmoittautua jonoon.
830203
Itämainen pää- ja hartiahieronta, 23 €
Mäntymäki
Su 22.1.23
Klo 10.00-16.00
Ohjaaja Jonna Huttunen
Tutustumme itämaisen perinteen Shiatsun hoitomuotoon. Tarkoituksena on lievittää kipua ja laukaista jännitystiloja, rentouttaa kehoa ja mieltä ja parantaa aineenvaihduntaa. Pää- ja niskahieronta voi auttaa stressin poistossa, rentoutumisessa, niska-hartiaseudun lihaskireyksissä ja päänsäryssä. Opit tekemään noin 20 min. hieronnan. Kurssilla on parityöskentelyä mutta myös itsehoitomenetelmiä. Tule kurssille mukavissa vaatteissa, ota mukaan tyyny ja viltti.
830205
Shindo rentoutus, peruskurssi, 35 €
Mäntymäki
La ja su 11.-12.2.23
La klo 10.00-16.00 ja su klo 10.00-14.00
Ohjaaja Jonna Huttunen
Shindo on japanilainen, monipuolinen kehotyöskentelymenetelmä. Sen perustana ovat erilaiset rentoutusharjoitukset sekä venyttely, joissa sekä keho että mieli saavat joustavuutta. Venytykset kohdistuvat kehon tyypillisiin jännitysalueisiin: alaselkään, lantion alueelle ja jalkoihin. Niitä tehdään sekä yksin että pareittain. Harjoitusten ja hengityksen avulla voi rentoutua ja päästää irti kehon ja mielen jännityksistä.
Kurssilla opit aktiivisia rentoutusharjoituksia, joita voit soveltaa arjessa.
Shindo sopii kaikenikäisille ja -kuntoisille ja on erinomainen keino löytää omia voimavaroja, jos ne tuntuvat olevan vähissä. Ota mukaan oma joogamatto ja 2 vilttiä.